Start WIEDZA Uprząż do stage-a

Uprząż do stage-a

Jak wykonać uprząż do stage-a (butli bocznej).

 

Może najpierw, na rozgrzewkę nauczmy się 2 prostych węzłów:

 

Węzeł nr 1 - KLUCZKA

Jeżeli weźmiesz linkę i zupełnie bezmyślnie zawiążesz na niej węzeł - na 99% będzie to właśnie kluczka.

Na zdjęcie kluczka na podwójnie złożonej lince:

 

Węzeł nr 2 - ZWIĄZ WANTOWY zwany również WĘZŁEM ZDERZAKOWYM

 

Do wykonania uprzęży potrzebne będą:

- 2m linki rdzeniowej o średnicy 4-5mm (grubsza linka niż zalecana spowoduje nadmierny wzrost rozmiaru węzłów i konieczność zastosowania węża do podlewania ogrodu zamiast węża paliwowego),

- 2 duże stalowe karabińczyki tłokowe - np o długości 120mm z oczkiem o średnicy 30mm,

- 30cm gumowego węża paliwowego (może być też przezroczysty) o średnicy wewnętrznej umożliwiającej wciągnięcie tam podwójnie złożonej linki rdzeniowej o średnicy 4-5mm,

- opaska ze stali kwasoodpornej o średnicy: do butli S040 - zakres 120-140mm, do butli S080 - zakres 175-205mm,

- taśma rurowa o takiej średnicy aby dało się w nią ubrać opaskę stalową i/lub 4cm węża gumowego o średnicy wewnętrznej umożliwiającej ubranie w niego zacisku opaski stalowej (ta część ze śrubą),

- około 2m gumy wielosplotowej (bungee) o średnicy 5-6mm lub dętka (samochód/motocykl) o średnicy nieco mniejszej od średnicy butli,

- narzędzia: ostry nóż lub nożyczki, zapalniczka, 1m cienkiej (około 2mm) ale mocnęj linki, wkrętak dopasowany do śruby opaski stalowej (płaski, krzyżak lub klucz nasadowy),

 

Zaczynamy:

Na początek musimy zmontować coś takiego:

A więc...

1. Podwójnie złożoną cienką linkę (doskonale nadaje się do tego linka którą posiadasz na szpulce lub na kołowrotku) wkładamy do węża (aż z drugiej strony wyciągniemy "ucho") - posłuży nam ona do wciągnięcia naszej włąsciwej linki.

2. Właściwą linkę składamy na pół i przy pomocy wciągniętej w p.1 cienkiej linki, przeciągamy przez wąż. Wyciągamy około 20cm podwójnie złożonej linki z węża. Cienkiej lince dziękujemy za współpracę - nie będzie już potrzebna.

3. Przywiązujemy górny karbińczyk - wykonując skomplikowany węzeł o fachowej nazwie "kluczka".

Po założeniu zalążka naszej uprzęży na butlę karabińczyk powinien znajdować się tuż powyżej końca cylindrycznej części butli. Dosuwamy wąż do węzła.

4. Poniżej węża wiążemy węzeł - taki sam jakim przywiązaliśmy górny karabińczyk - czyli znowu "kluczka".

5. Przewlekamy przez pozostałą wolną linkę dolny karabińczyk i związujemy linki węzłem pt "związ wantowy". Długość ucha od związu wantowego do ucha karabińczyka powinna być równa szerokości naszej zaciśniętej pięści.

Odległość między węzłem górnego karabińczyka a związem wantowym powinna wynosić 14" czyli 35,5cm - jest to standardowa odległość między D-ringami w uprzęży do których będziemy przypinali butlę. Jeżeli jesteśmy zbudowani hmmmm.... "nietypowo", lub nasz sprzęt to jakaś kombinacja własnych patentów wtedy proponuję zmierzyć odległość między D-ringami.

Odległośc między związem wantowym a kluczką (tą tuż obok) musi pozwolić na zaciśnięcie w ym miejscu opaski stalowej.

6. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z efektu naszej dotychczasowej pracy nad uprzęża to czas na zaciśnięcie węzłów tak mocno jak się uda, odcięcie wystających końcówek linki i opalenie ich zapalniczką.

7. Uprząż gotowa. Musimy ją jeszcze zamontować na butli.

8. Ubieramy opaskę zaciskową w taśmę rurową.

Zakładamy uprząż na butlę. Montujemy opaskę zaciskową pomiędzy węzłami: "kluczką" i "związem wantowym". Układamy uprząż na butli aby przebiegała tak jak na zdjęciu. Napinamy uprząż ciągnąc w dół za dolny karabińczyk i mocno dokręcamy śrubę opaski.

9. Zakładamy opaski służące do klarowania węża automatu. Jeżeli stosujemy opaski z gumy bungee możemy zawiązać je pod uprzężą. Wolne końce gum opalamy zapalniczką - posłużą nam one jako częśc "chwytna" przy klarowaniu automatu. Pozostawiamy wolne, niezwiązane końce gum aby uniemożliwić zahaczanie się pętlami o przeszkody. Jeżeli stosujemy opaski z dętki to zakładamy je na uprząż - ułatwi nam to klarowanie węża.

10. Pora na nalepki z MOD-em, jadna dla nas druga dla partnera.

Ta jest dla nas:

Z drugiej strony przyklejamy Tą dla partnera:

11. Pora na automat. Na zdjęciach jest Apeks ATX40/DST ale może być inny Apeks lub inny automat oddechowy (jeżeli musi :-)). Potrzebny będzie jeszcze niewielki ale solidny metalowy manometr, element łączący manometr z wężem - tzw wrzecionko, wąż HP do manometru o długości 15cm, wąż LP do drugiego stopnia automatu o długości 100cm (dla normalnowymiarowych, dla "nienormalnowymiarowych: może być potrzebny np 120cm). Skręcamy to wszystko tak jak na zdjęciu.

Manometr dowiązujemy do pierwszego stopnia automatu.

12. GOTOWE

Uwaga: Butle przenosimy chwytając za zawór. Za uprząż przenosimy/podajemy/chwytamy butlę tylko pod wodą.